Skládaný dipól - (borovička)

Hned, když jsem se nabažil prvních spojení s magnetkou na plechové střeše, začal jsem uvažovat o něčem lepším. A protože moji předkové kromě listnáčů zasadili na zahradě i borovici, rozhodl jsem se vyrobit nějakou visící anténu a přivázat ji do koruny. A začalo pídění se po informacích.

Někdo chválil to, jiný zase něco jiného. Nakonec jsem se vrátil ke školním sešitům a zvolil to, co funguje vždycky stejně (metr místo duchařiny) a i když to někdo hodně vyčačká, pořád je v tom vidět to, co to bylo, než začal - vybral jsem si klasický dipól bez zkracování a podobných vylepšení. Výšky mám dost, není třeba šetřit.

Diskuse o balunu jsem nebral vážně - to se prostě u symetrického prvku musí a nikdo mě nepřesvědčí, že to bez balunu (nějakého, jakéhokoli) bude dobré.

A když už mám vyrobit balun, což je pro mě trafo a ne jen blokování zemních proudů, tak proč nepřidat pár metrů drátu navíc a nevyrobit moji nejmilejší (protože pro mě nejdokonalejší) a naprosto "želvózní" součástku - skládaný dipól.

Použitý materiál:

  • důlní záchranářský kabel (velmi podobný nezničitelnému vojenskému PK) - později Cu 2,5mm2 (bez výrazného zlepšení)
  • dva 30cm kousky 1/2palcové plastové vodovodní trubky na horní a dolní konec dipólu
  • plastová mufka pro odpadní trubky fí 40 a dvě víčka jako pouzdro balunu - zbytečně velké, ale zase se vešel i sáček silicagelu
  • Amidon T 94-2 na jádro balunu (na CB by možná stačil i ferit, ale co je domů, to je z chromu)
  • plastovaný Cu drát (ne lanko) z internetového kabelu na vinutí balunu - použil jsem odstřižky jakéhosi plochého Beldenu z instalace internetu v budově
  • stahovací pásky pro připevnění konců vinutí k jádru
  • konektor PL - nesymetrický výstup pro koax
  • dva mosazné šroubky pro připojení symetrického konce = dipólu
  • matice, podložky a další drobný materiál

Schéma jednojádrového Guanella balunu 1:4 jsem vyhledal na webu. Pozor! Některé návody mají prohozené vinutí. Ani moje první trafo nefungovalo. Vyrobil jsem jen kvalitní padesátiohmové ticho. Teprve, když jsem si schéma přemaloval, abych měl cívky v jedné řadě, došlo mi, co dělám a zapojil konce správně. Vinul jsem bifilárně (dráty jsem lechal slepené, jen jsem je srovnal vedle sebe - pro ethernet jsou twistované) dvě vinutí po devíti závitech. Funguje velmi dobře, i když mi kupecké počty radily, že bych měl použít 1:6 (= 50:300). Jenže trifilární 1:6 má problémy se symetrií, což se u dipólu nehodí, tak jsem raději oželel impedanci. Jak jsem se kdesi mnohem později dočetl, symetrický není prý ani jednojádrový Guanella 1:4. Tak nevím.

První sestavení a hrubé naladění dipólu jsem provedl horizontálně pomocí GDO asi metr nad zemí (proti výpočtu byla chyba pár desítek cm), přesné dolaďování vertikálně s dolním koncem asi 1m nad zemí měřením PSV na 1 a 40 kanálu. Doladění délky je průda - změřit PSV, sundat, zkrátit, pověsit, změřit PSV a pořád dokola, až je délka akorát. A každé kolo hybaj na strom. Ale výsledek stojí za to. Několik měsíců jsem anténu provozoval metr nad zemí a pak postupně zvedal. A bylo to lepší a lepší. Nakonec skončila horním koncem ve výšce přes 15m. Došly větve.

Oplastovaný Cu drát jsem používal přes půl roku a za tu dobu jsem nepozoroval žádné protažení vodiče = rozladění antény. Spodní konec dipólu jsem měl zatížený asi dvoukilovým dřevěným hranolem přivázaným lanem. Bál jsem se, že voda v něm bude měnit parametry antény (kvůli vysoké impedanci na konci dipólu). Nestalo se. Pokud ano, pak tak nevýrazně, že jsem neměl důvod to měřit. Oplastovaný vodič je sice těžší, ale netrpí povrchovou korozí, která může zhoršit parametry antény. Smaltovaný by byl asi fajn i když smalt by možná v ohybech praskal ... stejně jsem takový neměl.

Anténa se vždy chovala velmi korektně. Byla klidná, příjemně tichá, odolná proti pronikání rušení mimo rezonanci, na DX reagovala laxně, místní stanice brala dobře. PSV se vždy drželo pod 1,1 (pro 4W). Když bylo vyšší, šel jsem hledat chybu (povolený konektor a podobné). A tak vlastně jedinou vadou byl můj strach z bouřek - vertikální dipól se zemní blbě. Proto šla dolů. Ale stýská se mi po ní.

Fotky zavěšené antény bohužel nemám. Článek vznikl později a co vidíte, jsem vytáhnul z igelitky, kde to všechno odpočívá.

jednojadrovy Guanella

 obal balunu z Hornbachu

pripojeni dipolu

zavreno i se sackem susidla

konce dipolu - chybi protahnout drat a vtlacit do zarezu na konci trubky, ktery bohuzel neni videt

drat dipolu (karabina slouzila k zaveseni - na dratu je, at se neztrati)