Expediční obal na anténu

Při plánování expedic na kóty, které nejsou dostupné autem, se ukázalo jako nezbytné vyrobit nějaký obal, ve kterém by se dobře nosily všechny součásti antény ( včetně teleskopického stožáru). Rozhodla jsem se proto ušít něco praktického a jednoduchého.

V levných látkách jsem sehnala pevnější tkaninu, která dokonce vypadala nepromokavě (bohužel není). Protože byla opravdu levná (39,- Kč/m), dopřála jsem si celé čtyři metry (šíře 150 cm), abych měla dostatečnou rezervu – stožář je 220 cm dlouhý.

Střih je jednoduchý – využila jsem celou šířku a délku látky v jednom kuse.

Na spodní straně je přehyb cca 50 cm (+ 10 cm začišťovací ohyb), na horní straně zbylo cca 100 cm na krycí chlopeň (+ 10 cm začišťovací ohyb). Ve spodní části jsou podélnými švy vytvořeny tunýlky na zasouvání jednotlivých částí antény a stožáru. Kapsičky na nářadí a drobné součástky jsou z pevné bavlněné látky, dvě na zip a dvě na patentky. Jsou k podkladu přišté jen po stranách, aby se pod nimi daly podvlékat protiváhy. Proti posunu jsou jednotlivé tyče na několika místech přichyceny k obalu suchými zipy a stejně tak i lana pro kotvení antény. 

       

Tunýlků je ve spodní části víc než máme tyčí, ale třeba se někdy budou hodit. Chlopeň slouží k překrytí vrchní části obalu - aby se tyče nevysouvaly směrem nahoru.

 

     

Krajní díly obalu zůstaly záměrně prázdné, aby se daly použít k ochrannému překrývání tyčí a zabalení celého rance dohromady. Po sbalení  se celý obal přepásá pásky s integrovanými očky pro připnutí popruhu. Spodní okraj obalu je zpevněný silnou bavlněnou látkou jako ochrana proti prodření při opírání o zem.

Obal jsme pokřtili při soutěžní expedici na Smrku.  Kromě vysoké promokavosti (nedá se na něm při montování antény klečet) se jinak docela osvědčil.